Zaproszenie na ślub i wesele

Wesele poprzedzają zaprosiny gości. Kiedyś, w dniu ślubu drużbowie i druhny, w towarzystwie muzykantów, chodzili od chaty do chaty i zapraszali krakowiakiem i oberkiem. Po odtańczeniu tańca w takt melodii, z całym korowodem, szło się ku domowi weselników. Dziś sposób zapraszania na wesele czy tylko ślub został znacznie uproszczony. Drukuje się okolicznościowe ozdobne karty i rozsyła je pocztą. Ale do-tyczy to tych osób, które mieszkają daleko, np. w odległym mieście, i osobiste odwiedzenie ich wiąże się z dużą trudnością dla nowożeńców. Natomiast osoby ze wsi lub pobliskich miejscowości państwo młodzi zapraszają osobiście, odwiedzając je, najczęściej w niedzielę poprzedzającą wesele.

Fotkom
https://www.fotkom.com.pl
Profesjonalna oprawa obrazów w Warszawie.
Wydruki na płótnie, oprawy i ramy do luster.

Zaproszenia na ślub wysyła się na 2—3 tygodnie przed terminem ślubu, określając dokładnie dzień, godzinę i miejsce ceremonii. Nie wszyscy goście uczestniczący w uroczystości ślubnej biorą udział w przyjęciu, dlatego trzeba zamówić dwa rodzaje zaproszeń: tylko na ślub oraz na ślub i przyjęcie weselne, i wówczas wypada bardzo dokładnie określić, gdzie odbywać się będzie uczta weselna. Miły obowiązek zapraszania należy do państwa młodych i ich rodziców. Jeśli zaproszony gość nie może uczestniczyć w ceremonii ślubu, powinien wysłać pod adresem nowożeńców depeszę z najlepszymi życzeniami. 

Przyjął się bardzo ładny i przyjemny zwyczaj wręczania pannie młodej – w momencie składania życzeń po ślubie – kwiatów. Powinno się je podawać bez opakowania, kwiatami do góry.

Podobne wpisy